EUR
Počet položek: 0 0,- Kč

Jak vybrat čističku

Rádi vám s výběrem ultrazvukové čističky pomůžeme, volejte tel. +420 603256926

 Jak vybrat ultrazvukovou čističku?

  1. 1.    Dle použití v provozu – mechanické nebo digitální ovládání

-       Budete čističku používat v laboratoři nebo v garáži?

-       Při použití máte znečištěné ruce

 

  1. 2.    Jaké bude denní vytížení ultrazvukové čističky?

Prvním krokem při výběru by mělo být stanovení denního hodinového vytížení. Pokud je předpoklad, že čistička bude pracovat do cca 4hodin/den, lze vybrat ze standardní nabídky

celonerezové profi čističky. Ta má totiž nerez vanu vyrobenou tažením a nerez plech pro její výrobu, který má sílu 1-1,4mm se technologií tažení v ohybech ještě ztenčí na cca 0,5 – 1 mm. V případě, že by čistička byla vytěžována nadměrně, kavitace, která působí na materiál vany významně zkracuje životnost vany, ta se takzvaně vykavituje (bohužel tuto informaci většina prodejců neuvádí).

Pro velké vytížení čističky je třeba uvažovat o jejím nákupu v průmyslovém provedení.

Ultrazvuková čistička v průmyslovém provedení má svařovanou vanu o minimální síle plechu 1,8 mm. To zajišťuje konstantní sílu nerez materiálu ve všech rozích vany a její prodlouženou životnost.

 

  1. 3.    Výběr podle velikosti vany

V parametrech udávaných u většiny ultrazvukových čističek jsou uváděny vnitřní rozměry vany (první dvě čísla jsou vždy půdorysný rozměr vany a poslední je výška). Dále třeba mít na zřeteli skutečnost, že využitelný prostor vany o něco zmenší nerez koš, který je dodáván s čističkou, zároveň vana má oblé rohy a směrem dolů se zúžuje. 

 

Doporučení při nákupu je jednoznačné, pořiďte si čističku spíš větší, aby byla rozměrově rezerva po vložení čištěného předmětu.  (Navíc i prodejní zkušenosti hovoří o tom, že pokud je pořízena nová čistička a provozovatel se seznámí s její účinností později lituje, že si nepořídil větší, která by mu umožnila čistit mnohem větší škálu dílů).

 

  1. 4.    Nastavitelné parametry    

Drtivá většina čističek má nastavitelnou teplotu ohřevu, čas čištění, některé velikost výkonu.  V nabídce jsou i čističky s funkcí „Degas“ (pro autoservisy to většinou není nezbytnost) nebo jinými funkcemi, které mohou zvýšit účinnost čištění, ale ne významně.

Čas čištění – je závislý na stupni kontaminace čištěného dílu. Nelze jednoznačně doporučit, protože jeho délka je závislá i na několika dalších faktorech (způsob znečištění, jeho houževnatost...)

Teplota lázně – je prokázáno, že účinnost čištění s narůstající teplotou narůstá. Není to však lineární závislost a nad 40º Celsia již účinnost čištění většinou nenarůstá.

Při prvním čištění doporučujeme nastavit teplotu na max. 40º Celsia a po 10 minutách kontrolovat čištěný díl. Tak se lze postupně dopracovat k optimálnímu nastavení čističky pro další čištění.

 

  1. 5.    Frekvence ultrazvuku.

Standardně je většina čističek vybavena zářiči o frekvenci ultrazvuku 40kHz. Je to universální frekvence, vhodná pro celou škálu znečištění.  Vhodnou volbou nastavitelných parametrů lze docílit velmi dobrých výsledků při čištění. Nižší frekvence je hrubší a vyšší jemnější.
U čističek s objemem na 40 litrů je lepší nižší frekvence.

Velmi častou volbou je používání dvoufrekvenčních čističek s možností čistit buď s frekvencí 20 kHz / 40 kHz, případně 33kHz/40kHz. V poslední době se u průmyslových čističek používá k čištění dvou nebo tří frekvencí najednou. I takové máme v nabídce.

 

  1. 6.    Koncentráty a chemie.

Dovoluji si říct, že nejdůležitějším faktorem je volba chemie. Ta je rozhodující pro dokonalý výsledek čištění. Existují kyselé, neutrální a zásadité přípravky.  Nikdy nezapomeňte na jejich chemickou nebezpečnost, protože podle toho musíte tyto přípravky likvidovat. Kysele a silně alkalické nikdy nenechávejte ve vaně čističek, vždy je přelejte zpět do příslušných obalů.

Dále se seznamte s optimální teplotou použití a ředěním přípravků. Kromě toho, že naruší a pomáhají „rozpouštět“ nečistoty na povrchu, je významným prvkem to, že snižují povrchové napětí kapaliny, což způsobuje lepší přilnutí k povrchu a zvýšení účinnosti čištění v jemných záhybech.  Dlouhodobým prodejem nejrůznějších koncentrátů jsme dospěly k tomu nejúčinnějšímu. Je to koncentrát MAX III, s ředění je vodou 1:3. Pokud chcete prodloužit životnost pracovní lázně, je vhodné nejdříve znečištěné díly předčistit například již ve staré použité lázni vedle.

 

  1. 7.    Rady na závěr

Je velmi důležité dodržovat pokyny, uvedené v návodu, který s čističkou obdržíte. U všech čističek je nezbytné dodržovat minimální náplň, ta je většinou 2/3 maximální náplně. Pokud budete čistit s nižší hladinou (což se bohužel často stává), hrozí zničení čističky.  Dále je nezbytné chránit nerez vanu před hrubým poškrábáním povrchu tím, že bude používán nerez koš. Vibrace kavitace totiž při poškození povrchu vany mohou způsobit, že škrábanec je „rozvibrován“ (třeba za několik měsíců) do praskliny. Pokud nechcete používat koš, je nezbytné čištěný předmět buď zavěsit nebo podložit nekovovým dílem.

 

S výběrem vám rádi pomůžeme. Kontaktujte nás na tel. +420 603256926

www.ultrasound.cz

Potřebujete poradit ? Jak vybrat čističku

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací




Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace